Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaki
wpływ na proces Twojej zmiany wywierają
poziomy, na których każdy człowiek na świecie
uczy się i dokonuje zmiany?
Jeśli nie, to zachęcam Cię do poznania 8 poziomów
uczenia się i zmiany, które wypracował
jeden z najbardziej znanych trenerów
NLP na świecie - Robert Dilts.
Gdyby jego nazwisko nic Ci nie mówiło,
odsyłam Cię TUTAJ.
Według teorii Roberta Diltsa każdy z nas: ja, Ty,
Twoi znajomi, przyjaciele i rodzina,
Pani z supermarketu za rogiem,
taksówkarz, z którym jechałeś dziś na lotnisko -
dosłownie każdy człowiek uczy się i dokonuje
zmian na 8 poziomach. Jego teorii i narzędzi
do stosowania w praktyce uczy się przyszłych
coachów na specjalistycznych szkoleniach.
Dziś chcę Ci przybliżyć nieco tę problematykę i pokrótce wyjaśnić jej zagadnienia z nadzieją, że wyraźnie wpłyną one na faktyczne wprowadzenie przez Ciebie zmian we własnym życiu.
Poziom 1 (najniższy) to: ŚRODOWISKO.
To podstawowy poziom naszego istnienia. Zawiera się w nim to, gdzie żyjemy (miasto, województwo, kraj, etc.) i przebywamy, jakie jest nasze otoczenie, z kim żyjemy i kogo spotykamy, kiedy i w jakim czasie zachodzą wszystkie dotyczące nas zjawiska zewnętrzne.
Poziom 2 to: ZACHOWANIA.
Zachowania to nic innego, jak konkretne działania, podejmowane przez nas przez pryzmat naszych umiejętności.
Poziom 3 to: UMIEJĘTNOŚCI.
Jak sama nazwa wskazuje na tym poziomie mamy do czynienia z zachowaniami, które stanowią nasze umiejętności. To jak, w jaki sposób coś robimy - np. jaką pracę wykonujemy w oparciu o to, co potrafimy. Innymi słowy ten poziom obejmuje zestawy zachowań oraz strategie naszych działań w życiu.
Poziom 4 to: PRZEKONANIA.
Przede wszystkim warto wiedzieć, że jest to jeden z newralgicznych poziomów w walce o zmianę Twojego życia. Twoje przekonania niestety nader często nie są TWOJE, a bardziej stanowią pozostałości "kodowania" Twojego umysłu w przeszłości - w czasach, kiedy dorastałeś / dojrzewałeś i przyjmowałeś całkowicie niesłusznie zdania innych, jako prawdę objawioną.
Na tym poziomie określamy różnego rodzaju sądy na dany temat, ale także na temat nas samych, innych ludzi i całego świata.
Poziom 5 to: WARTOŚCI.
Drugi obok PRZEKONAŃ poziom niezmiernie istotny dla powodzenia procesu zmiany. To właśnie na tym poziomie określamy co jest dla nas WAŻNE i umożliwiamy sobie stałe "tankowanie" paliwa dającego nam motywację do wprowadzania zmian.
Poziom 6 to: TOŻSAMOŚĆ.
Czyli "to, kim jesteś". Na tym poziomie manifestujesz swoje społeczne role (rodzica, przedsiębiorcy, nauczyciela, księdza, etc.). Tożsamość określa Twój SENS ISTNIENIA i TWOJE CELE.
Poziom 7 to: MISJA.
Z pewnością nie raz zadawałeś sobie pytanie typu:
"Po co ja właściwie przyszedłem na ten świat" lub "W jakim celu się urodziłem"...Właśnie na tym poziomie odpowiadasz sobie na tak postawione pytania.
Poziom 8 to: DUCHOWOŚĆ.
Tutaj myślisz i zaczynasz rozumieć, kto jeszcze (poza Tobą - czynnik zewnętrzny, potężniejszy niż Ty) decyduje o Twoim życiu.
Przy wprowadzaniu w życie zmian z wykorzystaniem 8 poziomów opisanych powyżej, istotne znaczenie ma fakt, że ...
... zmiana na poziomie "wyższym" zawsze wywołuje zmianę na poziomie "niższym".
Dla przykładu.
Jeśli dokonasz znaczącej zmiany na poziomie " Zachowania", to automatycznie wywołasz naturalną zmianę na poziomie " Środowiska ". Jeśli bowiem zmienisz konkretne i powtarzalne dotąd działania (które często są niekorzystnymi nawykami) na inne - lepsze, to automatycznie zmieni się również Twoje otoczenie. Rzucisz palenie? Przestaniesz przebywać z osobami palącymi. Zmienisz pracę na lepszą? Wejdziesz w nowe środowisko współpracowników.
W procesie wprowadzania zmian we własnym życiu powinieneś zwrócić uwagę na podstawową kwestię.
Zdiagnozuj, na którym z 8 poziomów uczenia się i zmiany występuje problem!
Jeśli nie odpowiada Ci aktualna praca, bo np. zbyt mało zarabiasz lub nie jesteś odpowiednio doceniany przez przełożonych to znaczy, że Twoja zmiana powinna zajść na poziomie " Zachowań ". Ale w przypadku, kiedy nie jesteś doceniany w pracy, gdyż nie potrafisz wykonać powierzonych Ci obowiązków (np. z powodu braku dostatecznej wiedzy w danym temacie), to zmiany musisz dokonać na poziomie " Umiejętności ".
Oczywiście, kiedy dokonasz zmiany na poziomie " Umiejętności ", automatycznie zajdzie zmiana na 2 pozostałych, niższych poziomach: " Zachowań " i " Środowiska ".
Dlaczego nie jest możliwa zmiana bez znajomości 8 poziomów?
Przyjmijmy, że jesteś pracownikiem punktu sprzedaży kredytów ratalnych w jednej z sieci działających na terenie Polski hipermarketów.
Twoim "podstawowym" obowiązkiem jest bieżąca obsługa klientów sklepu, zainteresowanych zakupem na raty sprzętu RTV i AGD.
Jednak Bank, z którym współpracuje sieć wymaga od Ciebie nieco więcej. Za odpowiednią prowizję proponuje Ci zwiększanie sprzedaży jego produktów poprzez aktywne proponowanie każdemu klientowi karty kredytowej.
Niestety Ty nie jesteś przekonany do technik maksymalizacji sprzedaży. Uważasz je za coś w stylu akwizycji i zaraz przychodzi Ci na myśl elegancko ubrany Pan, który odwiedzał Twoje mieszkanie (i Twoich sąsiadów) regularnie raz w tygodniu, aby sprzedać Ci najnowszą, wspaniałą kolekcję tandetnych noży ostrzonych laserowo! Pamiętasz, że włącznie z Tobą każdy "zatrzaskiwał mu drzwi przed nosem". A teraz Ty masz robić to samo? - o NIEEEEE!!!
Prezentując takie podejście na nic zdadzą się specjalistyczne szkolenia organizowane przez Bank, które otwierają Tobie drogę do skutecznej sprzedaży z wykorzystaniem sprawdzonych technik.
I teraz zauważ co się stało:
Twoja blokada zaczyna się na poziomie " PRZEKONAŃ " - wizerunek akwizytora i negatywne konotacje związane z jego pracą.
Dlatego żadna wiedza, dotycząca skutecznych technik sprzedaży i zachowań umożliwiających jej maksymalizację zgodnie z założeniami Banku nie może zostać przez Ciebie skutecznie przyswojona, co przekłada się na poziom " UMIEJĘTNOŚCI ".
W dalszej konsekwencji nie spowodujesz również zmiany na poziomie " ZACHOWANIA " - dalej bowiem będziesz tylko biernym sprzedawcą systemów ratalnych i nie zarobisz oczywiście ani złotówki więcej!
A skoro nie zmienisz swoich przekonań, nie nabędziesz dodatkowych umiejętności, które pozwoliły by Ci więcej zarabiać, to nadal pozostaniesz w tym samym środowisku!!!
Widzisz już jak to działa?!
Wystarczyła by jedna zmiana błędnego przekonania a tyle wspaniałych rzeczy w Twoim życiu mogło by się wydarzyć!!!
Życzę udanych przemyśleń i właściwej identyfikacji czynnika, który blokuje Twoją zmianę przez pryzmat 8 poziomów uczenia się i zmiany Roberta Diltsa!
Jeśli chcesz skutecznie zdiagnozować blokadę w swoim życiu i pokonać ją wyślij do mnie maila na adres: motywacja@manifestzwyciezcy.pl i umów się na indywidualną sesję coachingową.
Ciekawe myśli. Ja ostatnio dokonałam mnóstwo zmian w swoim życiu i widzę, że były to zmiany na bardzo różnych poziomach. Mam nadzieję, że będą miały pozytywny wydźwięk na moim życiu. :)
OdpowiedzUsuńTego właśnie Ci życzę! Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.
OdpowiedzUsuń