Zaraz, zaraz! Czy mam być egoistą?!
Dokładnie TAK! Właśnie o to Cię proszę. Masz być egoistą ale nie w dosłownym brzmieniu i znaczeniu tego terminu, o którym mówi min. Wikipedia (Egoista - termin psychologiczny.). Nie chodzi mi o to abyś nie zwracał w ogóle uwagi na potrzeby czy uczucia innych, zwłaszcza bliskich Ci osób! Dlatego napisałem, że masz być "pozytywnym egoistą" i określenie to odnoszę do Twoich potrzeb.
Każdy z nas żyje w określonym środowisku i realiach. Dzielimy nasze życie, wspólną przestrzeń z kolegami z pracy, znajomymi, bliskimi nam ludźmi oraz rodziną. Każdego dnia staramy się aby wszystkim dookoła "było dobrze". Najnowszy smartfon dla syna, kolejna torebka czy buty dla żony... znasz to? Oczywiście nie ma niczego złego w spełnianiu potrzeb innych. Pod jednym jednak warunkiem..., że również i oni dostrzegają, doceniają i w jakikolwiek sposób starają się spełnić nasze potrzeby.
Pozwól zatem, że napiszę Ci coś, co według mnie jest niezmiernie ważne na drodze do szczęścia i sukcesu i co dokładni rozumiem przez bycie pozytywnym egoistą, którym i Ty MUSISZ się stać!
Pozytywny egoista musi:
- wypracować własną przestrzeń, do której nikt poza Tobą nie będzie miał dostępu (w mieszkaniu lub biurze), w której będziesz mógł spędzić określoną ilość czasu
- zadbać o własny wolny czas i potrzeby (spacer, jazda rowerem, siłownia, drzemka, etc.)
- nauczyć się być asertywnym i mówić "nie" w sposób tak naturalny, jak oddychanie.
1. Własna przestrzeń:
Pokój w domu lub mieszkaniu, w którym zamkniesz się na 30-60 minut każdego dnia. To czas niezbędny i konieczny dla Ciebie abyś w spokoju przemyślał różne sprawy i pracował nad listą celów, o których przeczytasz w rozdziale 3 bloga (kolejny wpis). Ważne aby nikt Ci nie przeszkadzał. Abyś określił rodzinie - żonie czy dzieciom, że przez najbliższą godzinę nie mają prawa otworzyć drzwi do Twojego pokoju chyba, że zacznie się koniec świata! Ta przestrzeń to Twój bufor bezpieczeństwa i nikt, pod żadnym pozorem nie może do niego wkroczyć!
2. Wolny czas i potrzeby:
O ile własna przestrzeń będzie służyć Ci głównie przemyśleniom i pracy nad listą celów, o tyle równie ważną rzeczą, cechą charakterystyczną pozytywnego egoisty jest dbałość o własny czas wolny i swoje potrzeby. Wyznacz sobie jakiś dzień w tygodniu i zagospodaruj 2-3 godziny na:
- zupełne "nic nie robienie"
- regeneracyjną drzemkę a później słuchanie ulubionej muzyki lub oddanie się własnemu - dotąd zaniedbywanemu hobby
- spotkanie z kolegami, koleżankami lub jazdę na rowerze po okolicy czy ćwiczeniom na siłowni.
3. Oddychaj i mów "nie":
Bycie asertywnym, to nic innego, jak zdecydowane odmawianie ludziom lub sytuacjom, które w Twoim wewnętrznym przekonaniu nie są dla Ciebie dobre. Mówienie "nie" takim osobom lub okolicznościom musi stać się dla Ciebie tak naturalne, jak oddychanie. Poćwicz, spróbuj. Zobaczysz jak zwykłe, proste z pozoru słowo, które znasz od najmłodszych lat może w ciągu 10 minut zacząć zmieniać Twoje życie!
O pozytywnym egoizmie i wielu innych rzeczach, o których przeczytasz na tym blogu piszę również w nowo powstającej książce (będzie dostępna początkowo w formie e-book'a) "Manifest Zwycięzcy". Jeśli więc nie wystarczą Ci zawarte tutaj informacje zapraszam do śledzenia bloga na bieżąco - dowiesz się kiedy Manifest będzie już dostępny na platformach sprzedażowych.
Pozdrawiam i do ponownego spotkania w kolejnym rozdziale!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz